Ισχυρή παρουσία ΣΔΥ Βόλου στα αθλητικά δρώμενα εντός και εκτός Μαγνησίας

Δυναμικά συνέχισαν στη δεύτερη βδομάδα του Ιουλίου οι αθλητές του ΣΔΥ Βόλου αγωνιζόμενοι σε Στυλίδα, Όλυμπο, Βέρμιο, και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βετεράνων.

Το μεγάλο γεγονός για την πόλη μας αποτέλεσε βέβαια το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου που έγινε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο Βόλου, και το φίλαθλο κοινό είχε την ευκαιρία να δει από κοντά και να θαυμάσει τους 1.200 καλύτερους αθλητές και αθλήτριες στίβου της χώρας μας, τα μέλη των Εθνικών μας Ομάδων, Ολυμπιονίκες όπως ο Μίλτος Τεντόγλου, η Κατερίνα Στεφανίδη, η Νικόλ Κυριακοπούλου, σπουδαίους αθλητές όπως ο Εμμανουήλ Καραλής, η Ελίνα Τζένγκο, ο Κώστας Δουβαλίδης, η Ελισάβετ Πεσιρίδου και τόσοι άλλοι. Ήταν μία τόσο απαιτητική διοργάνωση, που πήρε άριστα από κάθε άποψη. Παράλληλα οι εθελοντές, οι κριτές, και κάθε ένας που συμμετείχε από το πόστο του, όπως βέβαια οι χιλιάδες θεατές, έγιναν όλοι μέρος της ιστορίας που γράφτηκε. Μαζί και τα εκατοντάδες μέλη του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου με τις οικογένειες τους, που έδωσαν το παρόν στη μεγάλη γιορτή ως θεατές, αλλά και ως εθελοντές, κριτές και διάφορα πόστα.

Το αγωνιστικό ξεκίνημα για τους αθλητές του ΣΔΥ Βόλου έγινε το πρωί του Σαββάτου 8 Ιουλίου από την Αλεξανδρούπολη με το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βετεράνων Αθλητών Στίβου. Ο Στράτος Συμεωνίδης για μια ακόμη φορά ασυναγώνιστος, αναδείχθηκε δις πανελληνιονίκης στην κατηγορία Α65, αρχικά με 14.91 στα 100μέτρα, παρά μάλιστα τον αρνητικό άνεμο 1,2. Το απόγευμα ο Στράτος Συμεωνίδης κατέκτησε νέο χρυσό στα 400 μέτρα με 1.16.85.

Το απόγευμα του Σαββάτου στο 3ο Stylida City Race, μεγάλη ήταν η παρουσία του ΣΔΥΒ στον όμορφο παραθαλάσσιο αγώνα της Στυλίδας. Ο Κώστας Σκοτίδης αναδείχθηκε μεγάλος νικητής της κύριας διαδρομής, των 10 χιλιομέτρων με 37:07. Τη 12η θέση με 42:03 κατέλαβε ο Νίκος Μόσιος, και αμέσως μετά 13ος τερμάτισε ο Στέφανος Μουρογιάννης με 42:14. 20ος ακολούθησε ο Παντελής Τουρτούρης με 44:52, 22ος ο Θανάσης Χάδος 45:23, 28ος ο Κώστας Χατζηευφραιμίδης 47:48, 36ος ο Παναγιώτης Καλόβουλος 49:53, 60ος ο Ηλίας Γκοντογιάννης 57:54. Μαζί στην 69η θέση έφτασαν στον τερματισμό με 1:10:46 ο Χαράλαμπος Μπάρδας, ο Γιώργος Κοντοβάς της Trainwithsidi, και η Νεραντζούλα Πραγματευτή, η οποία μάλιστα ήταν 5η στις γυναίκες και ανέβηκε στο βάθρο ως 2η της κατηγορίας της. Την 9η θέση στα χιλιόμετρα με 14:05 κατέκτησε ο Παναγιώτης Κακογιάννης.

Την επόμενη ημέρα, ο Faethon Sky Race 2023, ο δημοφιλής αγώνας της νότιας πλευράς Ολύμπου που γίνεται με επίκεντρο τον Κοκκινοπλό και έχει απόσταση 24 χιλιόμετρα, έγινε με 450 πιστούς trail runners από όλη τη χώρα να συμμετέχουν. Την 9η θέση με 2:53:25 κατέκτησε ο Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης, που ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο το πρότζεκτ που επιχείρησε με 3 αγώνες στον Όλυμπο, έναν ανά βδομάδα. Οι δύο προηγούμενοι ήταν ο Olympus Ultra 71 χιλιομέτρων (7η θέση), και ο Salewa Olympus Mythical Trail 110χλμ (5η θέση).  Στον Faethon Sky Race ακολούθησαν οι εξής δρομείς μέλη του ΣΔΥΒ : 62ος Γιώργος Φασούλας 3:46:10, 157ος Ζήνωνας Λουλούδης 4:46:54, 178ος Ηλίας Κωστούδης 5:02:58, 180ος Γιάννης Φιλομούζης 5:03:53, 194ος Γιώργος Παπαϊωάννου 5:17:43, 36η Ντέμα Ιωαννίδου 6:10:50, Λίνα Παπακυριαζή. Στον Faethon Trail 14χλμ έτρεξαν οι Χαράλαμπος Ταγάρας 71ος 1:34:58, Αντωνία Ελευθεράκη 17η 1:40:03, Γιάννης Μυλωνάς 128ος 1:52:54, Ντίνος Πεταλωτής 147ος 1:59:40, Μαρία Κουτσοκέρα 37η 2:06:44, Κάλλη Σαράφη 50η 2:31:49.

Στους πρόποδες του Βερμίου, μέσα σε ένα κατάφυτο δάσος από οξυές, δρυς, καστανιές, έγινε το 3o Ορεινό τρέξιμο Άρκτος Trail, με αφετηρία και τερματισμό το Παραδοσιακό Χωριό Αρκοχώρι Νάουσας σε υψόμετρο 580 μέτρων. Θέση στο βάθρο της γενικής κατάταξης εξασφάλισε ο Αμβρόσιος Δημητριάδης, τρίτος στα 5 χιλιόμετρα με 28:45. Πέμπτος ακολούθησε ο Ιωάννης Ζήσης με 29:40. Πατέρας και γιος, ο Στέργιος και ο Βασίλης Κουσκουρίδας κατέλαβαν αντίστοιχα την 8η και 10η θέση με 32:35 και 35:52.

Σε μία άλλη αξιοσημείωτη δραστηριότητα, στην υψηλότερη κορυφή του Ολύμπου και της Ελλάδας, τον Μύτικα στα 2.917 μέτρα ανέβηκε ο Στάθης Καραδημητρίου.

Την εβδομάδα που ακολουθεί θα γίνουν δύο αγώνες στην περιοχή μας, με τον ΣΔΥ Βόλου να δίνει το παρόν. Οι εγγραφές και για τις δύο διοργανώσεις, θα γίνουν επιτόπου. Το Σάββατο 15 Ιουλίου στις 18.00 θα πραγματοποιηθεί ο «Θεοφίλειος» Αγώνας Ορεινού Τρεξίματος στην Ανακασιά (8,5 και 2,5 χιλιόμετρα). Τη Δευτέρα 17 Ιουλίου στις 19.00 θα γίνει ο Καραμάνειος Δρόμος Υγείας Δράκειας 3 χιλιομέτρων.

Ελάχιστες ημέρες έμειναν για την ολοκλήρωση των εγγραφών για τον 40ο Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας. Την Τετάρτη 19 Ιουλίου από ώρα 19.00 ως 20.00 όσοι δρομείς του ΣΔΥΒ δεν έχουν γραφτεί, μπορούν να κάνουν την εγγραφή τους στη συνάντηση που θα γίνει στο στάδιο ΕΑΚ Βόλου. Όποιος αδυνατεί να γραφτεί με αυτό τον τρόπο, μπορεί οποτεδήποτε να επικοινωνεί για εγγραφή με τον Κώστα Παλάντζα, τηλ. 6993953012 ή με μέιλ στο sdyvolou@gmail.com, ή να στέλνει μήνυμα στη σελίδα του συλλόγου.