Πολυάριθμη συμμετοχή σε αγώνες για το Σύλλογο Δρομέων Βόλου

Εβδομήντα δρομείς του ΣΔ Βόλου έτρεξαν ξανά σε όλη την Ελλάδα την τελευταία μέρα του Μαρτίου

Τις εκδρομές με λεωφορείο συνέχισε για 3η φορά μέσα στο 2019 ο Σύλλογος Δρομέων Βόλου, έτσι σειρά πήρε η αποστολή στον 4ο Ημιμαραθώνιο Σπερχειού "Αθανάσιος Ακρίδας" στο Νομό Φθιώτιδας. Ήταν ένας λαϊκός αγώνας δρόμου ο οποίος με το μεράκι και τη ζεστασιά που οι αγώνες μαζικού αθλητισμού προσφέρουν, άφησε με τις καλύτερες εντυπώσεις τους συμμετέχοντες και ενίσχυσε τον αθλητικό τουρισμό της Ρούμελης.

32 ήταν οι συμμετοχές του ΣΔΒ, εκ των οποίων 19 στον Ημιμαραθώνιο, 7 στον αγώνα των 5χλμ, 6 στην περιπατητική διαδρομή 11.400 μέτρων. Νικήτρια του αγώνα 5 χιλιομέτρων αναδείχθηκε η Κατερίνα Καραντζιά. Στον Ημιμαραθώνιο πρώτοι ήταν στην κατηγορία τους οι Κώστας Μαγαλιός, Αργύρης Βουρλογιάννης, Νίκος Μόσιος, Ευαγγελία Παπαχρήστου, Αλεξία Τζήμου, τρίτοι οι Νίκος Ορφανός, Γιώργος Καλαντζής.

Χρυσοβελίδης Αλέξανδρος
Στην αποστολή μετείχαν και οι Τόλης Κουτσουμπές, Νικόλας Τρύφωνος.

Το Run Greece Λάρισας έγινε την Κυριακή με τους αγώνες των 10 και 5 χιλιομέτρων. Η Χριστίνα Κατζουράκη κατέλαβε τη 2η θέση στις γυναίκες στον αγώνα των 10χλμ και ο Δημήτρης Φράγκος την 4η στη γενική κατάταξη. Στα 5 χιλιόμετρα οι Αχιλλέας Καλαμάκης, Κώστας Κυριαζής, Στράτος Συμεωνίδης ήταν πρώτοι στην ηλικιακή κατηγορία και εξασφάλισαν την πρόκριση στον τελικό Run Grrece που θα γίνει τον Νοέμβριο παράλληλα με τον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας. Αναλυτικά οι 20 + 12 συμμετοχές των αθλητών που είναι μέλη του Συλλόγου Δρομέων Βόλου:

1380 Ανάργυρος Ζαφειρίου 39.49 36.54

Τα καλύτερα λόγια είχαν να πουν οι δρομείς από όλη την Ελλάδα που έτρεξαν στη Δεσφίνα Φωκίδας στον 2ο Ορεινό Αγώνα Δρόμου Φλόγα του Ησαΐα. 98 ήταν οι τερματισμοί στον 1ο περσινό αγώνα, και περισσότεροι από 240 έγιναν φέτος: 124 στα 20 χιλιόμετρα και 117 στον νέο αγώνα των 10,7 χιλιομέτρων. Περιπατητές έκαναν επίσης την ίδια διαδρομή με ξεχωριστή εκκίνηση, ενώ το μέλλον έλαμψε στον Παιδικό Αγώνα ενός χιλιομέτρου που έγινε κατόπιν των άλλων εκκινήσεων. Θέση στο βάθρο εξασφάλισε στη μεγάλη διαδρομή ο Χρήστος Αγνουσιώτης που τερμάτισε τρίτος με 1.44.00. 84ος ακολούθησε με 2.56.29 ο Σάκης Κράβαρης. 107ος με 1.57.26 στη μικρότερη διαδρομή ήταν ο Νίκος Ιωάννου. Οι Κώστας Παλάντζας, Σπύρος Τρύφωνος ακολούθησαν την αποστολή.

Ένας από τους πιο δύσκολους αγώνες είναι ο Ultra Trail Lower Olympus, απόστασης 70 χιλιομέτρων στον Όλυμπο. Η διαδρομή κινείται σε υψόμετρα από 600 ως 1500 μέτρα. Όπως είναι φυσικό, το χιόνι κάλυπτε το μεγαλύτερο μήκος της διαδρομής. Ο αγώνας ξεκίνησε πριν την ανατολή του ήλιου, και αρκετοί τερμάτισαν μετά τη δύση. 41 αθλητές πήραν εκκίνηση, 25 τερμάτισαν, 16 εγκατέλειψαν. Αξιοσημείωτη η 2η θέση που κατέλαβε σε κοινό τερματισμό με συναθλητή του σε χρόνο 10.18.52 ο διοργανωτής του Ultra Trail Pelion Κώστας Τσαντός. Από τον ΣΔΒ μεγάλο αγώνα έκαναν ο Χρήστος Τσιτσιγιάννης, 20ος με 14.46.16, και ο Θωμάς Μαλιαχόβας που έφτασε ως το 40ο χιλιόμετρο αλλά δεν τερμάτισε.

Αυτή την Κυριακή σειρά παίρνει το 3ο Plastira`s Lake Trail όπου ο ΣΔΒ θα τρέξει με 20 δρομείς. Μια βδομάδα μετά θα ακολουθήσει από τον ΣΔ Βόλου πολυπληθής συμμετοχή στον αγώνα-στόχο του πρώτου μισού της χρονιάς, τον Μαραθώνιο Θεσσαλονίκης Μέγας Αλέξανδρος. Το Σάββατο 13 Απριλίου η Μάρθα Ξηροφώτου θα τρέξει 80 χιλιόμετρα, τον Rodopi Challenge 50 Miles.

Μετά και από αυτούς τους αγώνες σειρά θα πάρει ο 5ος Ημιμαραθώνιος Βόλου, ο οποίος θα γίνει το Σάββατο 20 Απριλίου με αγώνες 21,1 και 5 χιλιομέτρων, ενώ θα πραγματοποιηθεί και ο Παιδικός Αγώνας των 500 μέτρων. Ένα ευρώ από κάθε συμμετοχή θα δοθεί στην Κιβωτό του Κόσμου, παράρτημα Βόλου και μάλιστα ως κατώτερο όριο συμμετοχών στους αγώνες του Ημιμαραθωνίου και των 5 χιλιομέτρων τέθηκε ο αριθμός των 2.000 δρομέων, και αυτό σημαίνει ότι αν οι συμμετοχές θα είναι λιγότερες θα δοθούν στη Κιβωτό οπωσδήποτε 2.000 ευρώ, ενώ αν είναι περισσότερες θα δοθεί και το επιπλέον ποσό. Διοργανωτής του αγώνα είναι ο Σύλλογος Δρομέων Βόλου. Συνδιοργανωτές ο ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ και η Περιφέρεια Θεσσαλίας. Πολύτιμη βοήθεια προσφέρει η Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Μαγνησίας. Ο αγώνας γίνεται υπό την αιγίδα, την άδεια και την έγκριση της αρμόδιας για τους λαϊκούς αγώνες, Ελληνικής Ομοσπονδίας Συλλόγων Λαϊκού Μαζικού Αθλητισμού - Υπερασποστάσεων. Οι εγγραφές γίνονται στο σάιτ του αγώνα voloshalfmarathon.gr, ενώ προς διευκόλυνση όσων βρίσκονται στον Βόλο, οι πληρωμές μπορούν να γίνονται και στο κατάστημα Aspirina, Δημητριάδος 160.

Αυτοί είναι τέλος οι αγώνες για τους οποίους συνεχίζονται οι εγγραφές από τον ΣΔΒ. Οι δηλώσεις γίνονται στο κατάστημα Aspirina Δημητριάδος 160:

4ος Πλαστήριος Δρόμος Καρδίτσα 14 Απριλίου 10 και 5 χιλιόμετρα, δωρεάν συμμετοχή (λήξη εγγραφών 7/4).
Lamia Night & Run 2019 4 Μαΐου 10χλμ, και 2.800μ ποσό συμμετοχής 10 και 5 ευρώ αντίστοιχα. Επίσης σκυτάλη 2 Χ 5.000 με 5 ευρώ ανά άτομο (λήξη εγγραφών 29/4).
10ος Ιπποκράτειος Αγώνας Δρόμου Λάρισα 5 Μαΐου 10 και 3 χιλιόμετρα, ποσό συμμετοχής 5 ευρώ ανεξαρτήτως αγώνα (λήξη εγγραφών 23/4)
Άσπρη Πολιτεία, στα Άσπρα Σπίτια Παραλίας Διστόμου 5 Μαΐου 10 και 5 χιλιόμετρα, ποσό συμμετοχής 5 ευρώ για κάθε αγώνα (λήξη εγγραφών 29/4)

Το Σάββατο 11 Μαΐου θα πραγματοποιηθεί για πρώτη φορά μια μεγάλη διοργάνωση, το ποδηλατικό Brevet Πηλίου, 200 χιλιομέτρων. Ο Σύλλογος Δρομέων Βόλου θα είναι υποστηρικτής της διοργάνωσης, και τα μέλη του μπορούν να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους επικοινωνώντας απευθείας στο event που έχει δημιουργηθεί από τη διοργάνωση στο διαδίκτυο.