Συμμετοχές κι επιτυχίες σε αγώνες δρόμου

Ο Μιχάλης Σαράντης κατέκτησε τη δεύτερη θέση στα 6 χιλιόμετρα στον Αγώνα Δρόμου Αλμυρού "Almyros City – Zerelia Lakes" με τον Νίκο Σιδηρόπουλο να τερματίζει 10ος στην ίδια διαδρομή ενώ ο Στέργιος Κουσκουρίδας κατετάγη 11ος σε αγώνα trail στους Παλαιούς Πόρους Πιερίας
Εικόνες αρχείου και από Facebook Ημιμαραθώνιος Αλμυρού "Almyros City-Zerelia Lakes"

Ο Αγώνας Δρόμου Αλμυρού "Almyros City – Zerelia Lakes" έγινε για 5η χρονιά στην πόλη της Μαγνησίας την Κυριακή 3 Οκτωβρίου συγκεντρώνοντας αθλητές από όλη την Ελλάδα, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να τρέξουν στη μοναδική διαδρομή της χώρας και μία από τις ελάχιστες στον κόσμο που διέρχεται από λίμνες οι οποίες έχουν σχηματιστεί από πτώση μετεωρίτη.

Οι δρομείς περνάνε από τις "δίδυμες" Λίμνες Ζερέλια στο μέσο περίπου της διαδρομής και η εμπειρία σε όλους μένει αξέχαστη.

Το ίδιο αξέχαστη έμεινε σε όλους όσοι είδαν, η μεγάλη προσπάθεια του τυφλού δρομέα μέλους του ΣΔΥ Βόλου Γιώργου Παρίσση ο οποίος ήρθε από τη Σκιάθο όπου μένει και έτρεξε τη διαδρομή των 20,1 χιλιομέτρων. Ούτε οι πέτρες και το χώμα που υπάρχουν για αρκετά χιλιόμετρα δίπλα από τις λίμνες, δεν στάθηκαν εμπόδιο στην πορεία του. Σε όλη τη διαδρομή οι συναθλητές που τον αντίκριζαν τον καταχειροκροτούσαν. Μάλιστα ο Γιώργος Παρίσσης τερμάτισε στην πολύ αξιόλογη 71η θέση με χρόνο 1 ώρα 56:02, και βραβεύτηκε από τη διοργάνωση και από τον Χρήστο Ζαβό, πρόεδρο του ΕΟΣ Αλμυρού που διοργάνωσαν με εξαιρετική επιτυχία τον αγώνα. Συνοδός του στη διαδρομή ήταν ο πρόεδρος του ΣΔΥ Βόλου Κώστας Παλάντζας. Ο ίδιος χαρακτήρισε ως μία από τις σημαντικότερες εμπειρίες την πορεία, και ευχαρίστησε τον Γιώργο Παρίσση για την συνεργασία στις δύο ώρες που αγωνίστηκαν. Η προσπάθεια του Γιώργου Παρίσση απέκτησε πανελλαδική δημοσιότητα, και αφιερώματα και συνεντεύξεις ετοίμασαν ΜΜΕ της Αθήνας και της Μακεδονίας. Το κωπηλατικό τμήμα της Ιεράς Μητρόπολης Δημητριάδος ΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΣ απέστειλε επίσης συγχαρητήρια για τον δρομέα και τον συνοδό του.

Τις δύο πρώτες θέσεις του αγώνα των 20,1 χιλιομέτρων κατέλαβαν μετά από δυνατό ανταγωνισμό ο Ζήσης Τσουρέλης 1ος και ο Χρήστος Παρασκευάς 2ος. Η Βάνα Σπύρου τερμάτισε 2η θέση στη γενική κατάταξη γυναικών, ενώ 4η ήταν η Χριστίνα Χατζηγιαννίδου που μάλιστα αναδείχθηκε 1η στην κατηγορία της. Στις κατηγορίες τους επίσης ήταν παίρνοντας και το ανάλογο κύπελλο, 1ος ο Κώστας Σκοτίδης, 1ος ο Ηλίας Νόλης, 2ος ο Μίλτος Καραπιπέρης, 2ος ο Στέφανος Μουρογιάννης, 2η η Ντέμα Ιωαννίδου, 3ος ο Γιώργος Καλαντζής, 3ος ο Δημήτρης Οικονόμου, 3η η Αγγέλα Χατζησταματίου, 3η η Λίνα Παπακυριαζή. Δεύτερος στη γενική κατάταξη στον αγώνα των 6χλμ τερμάτισε ο Μιχάλης Σαράντης, ενώ ο γιατρός νευροχειρουργός πρόεδρος της Ένωσης Νοσοκομειακών Γιατρών Μαγνησίας Νίκος Χαυτούρας μέλος του ΣΔΥ Βόλου, έτρεξε επίσης στον αγώνα. Η 12χρονη Φανή Βαλιάντζα ήταν η μικρότερη αγωνιζόμενη των 2 διαδρομών. Ο ΣΔΥ Βόλου ήταν η πολυπληθέστερη ομάδα στον αγώνα, ενώ η διοργάνωση βράβευσε τον σύλλογο.

Pourlia Trail 2021

Στους Παλαιούς Πόρους Πιερίας έγινε ένας ακόμη αγώνας trail σε πανέμορφες διαδρομές με παρουσία του ΣΔΥ Βόλου, και 11 ήταν οι δρομείς που συμμετείχαν. Ο Κωνσταντίνος Χαρντ τερμάτισε 29ος τα 25 χιλιόμετρα και ακολούθησε ο Αλέξανδρος Τσιγάρας. Ο Στέργιος Κουσκουρίδας αναδείχθηκε 15ος στα 11χλμ. Αναλυτικότερα :

92 (17η) Λένα Ταμπούρη 2:09:25

Αναμφισβήτητα ο δυσκολότερος αγώνας της εβδομάδας και όχι μόνο, ήταν το Goumarostali Vertical Mile 2021. Το "Γουμαροστάλι" είναι ένας μοναδικός vertical αγώνας, όχι μόνο για τα ελληνικά αλλά και για τα παγκόσμια δεδομένα, καθώς η ανάβασή του αγγίζει το μίλι, ξεπερνώντας κατά 600 σχεδόν κάθετα μέτρα το κλασικό μοτίβο των "κάθετων αγώνων". Πραγματοποιείται από το 2020 κάθε Οκτώβριο στην ομώνυμη ράχη του Ολύμπου, με αρχή τα Πριόνια και τέρμα στο Οροπέδιο των Μουσών. Η διαδρομή έχει συνολικό ανάπτυγμα 4.500 μέτρα και συνολική ανάβαση 1.520 μέτρα. Μάλιστα τα τελευταία 150μ αναπτύσσονται πάνω σε βραχώδες και επικλινές έδαφος, όπου απαιτείται η χρήση χεριών για κίνηση (scrambling) και για την ασφάλεια των ίδιων των αθλητών. Ο δρομέας του ΣΔΥΒ Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης ήταν εξαιρετικός για ακόμη μία φορά, και κατέλαβε την 6η θέση με επίδοση 1 ώρα 15.06.

Οι αγώνες και οι διακρίσεις είχαν ξεκινήσει από το βράδυ του Σαββάτου, στην Ψάθα Αττικής όπου έγινε ο 6ος Δρόμος των Αλκυόνων Night Run 29,7 χιλιομέτρων. Ο Βασίλης Τιμπλαλέξης τρέχοντας με μέσο ρυθμό 4`01/χιλιόμετρο, κατέλαβε τη 2η θέση στη γενική κατάταξη με χρόνο 1 ώρα 59`46.

Ο Θεόδωρος Στόρτος, ένα από τα πιο παλιά και ιστορικά στελέχη του ΣΔΥ Βόλου έτρεξε στον 2ο Ημιμαραθώνιο Καλλιθέας και τερμάτισε σε χρόνο 2 ώρες 01`01.

Ο Γιάννης Κλόκας για 2η συνεχόμενη εβδομάδα αναδείχθηκε νικητής γενικής κατηγορίας Master στην ποδηλασία, αυτή τη φορά στη Λίμνη Πλαστήρα, στην «5η ανάβαση Winery Monsieur Nicolas by G Karamitros».

Πολλές ήταν οι δράσεις της εβδομάδας και εκτός αγώνων για τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου. Έτσι ενδεικτικά αναφέρονται οι πεζοπορίες: Διήμερο στον Όλυμπο διέσχισαν ο Χρήστος Βαργιαμίδης και ο Χρήστος Μπάντης. Το ίδιο, σε άλλες διαδρομές ο Ιάκωβος Τζανίδης. Στην Στενή Ευβοίας και στο Καταφύγιο Δίρφεως μετείχε στην πεζοπορία του ΑΧΟ Λιβαδειάς ο Νίκος Ιωάννου. Συμμετέχοντας στη δράση του ΕΟΣ Βόλου ο Στάθης Καραδημητρίου έκανε την πορεία Καλά Νερά – Μηλιές - Σταθμός Μηλεών - Ταξιάρχης - Βυζίτσα - Καλά Νερά.