Δυναμική εμφάνιση της νέας γενιάς στο 2ο τουρνουά ράπιντ της Ακαδημίας Σκακιστών Βόλου
![Δυναμική εμφάνιση της νέας γενιάς στο 2ο τουρνουά ράπιντ της Ακαδημίας Σκακιστών Βόλου](data/articles/155172789422591179.png)
Στα αξιοσημείωτα του τουρνουά οι εκπληκτικές εμφανίσεις της νέας γενιάς σκακιστών, που συγκέντρωσαν τον θαυμασμό των παρευρισκόμενων, αποτέλεσμα των οποίων ήταν 3 από αυτούς να καταλάβουν τις 4 πρώτες θέσεις της τελικής γενικής κατάταξης και άλλους να πλασάρονται σε καλές θέσεις.
Οι τρεις πρώτες θέσεις κρίθηκαν στα κριτήρια της ισοβαθμίας.
Στην πρώτη θέση τερμάτισε ο έμπειρος σκακιστής Γίτσης Αλέξανδρος της Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ με 5 βαθμούς σε 6 αγώνες.
Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο 9χρονος Γκαβαρδίνας Αντώνιος του Α.Ο. ΑΓΡΙΑΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ "ΑΘΛΟΣ" με 5 βαθμούς σε 6 αγώνες.
Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο 16χρονος Φωτιάδης Λάζαρος της Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ με 5 βαθμούς σε 6 αγώνες.
Πρώτη γυναίκα και τέταρτη στη γενική κατάταξη αναδείχθηκε η 13χρονη Βολιώτισσα Ραφτοπούλου Κωνσταντίνα της Σ.Ε. "ΝΙΚΟΠΟΛΗ" ΠΡΕΒΕΖΑΣ με 4,5 βαθμούς σε 6 αγώνες.
Αποτελέσματα και στατιστικά των αγώνων μπορείτε να δείτε στο http://chess-results.com/tnr419863.aspx?lan=1.
Σκακιστικά νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο καθώς και όλες τις προκηρύξεις των ελληνικών σκακιστικών τουρνουά θα βρείτε στον ιστότοπο https://chesswords.blogspot.gr